Čtvrtek, 20. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Martinova poradna velkoformátového tisku fotek

Martinova poradna velkoformátového tisku fotek
Kategorie:
Vytvořena:
Středa, 14. březen 2012
Administrátoři skupiny:

Potřebuješ poradit jak připravit data pro velkoplošný tisk? Jak má být fotka pro tisk velká, kolik má mít megabytů a kolik pixelů nebo milimetrů, jaké rozlišení, jaký ICC profil a barevný prostor? Napište mi do poradny.

Pátek, 16. březen 2012 od Martin Vejmola

Dobrý den,

zdravím zde svým pokusným příspěvkem všechny nadšence do digitální fotografie a zejména kvalitního velkoplošného tisku.

Jelikož se tímto oborem zabývám již od roku 1988 a jako jeden z prvních v ČR jsem z tehdy "Výpočetní techniky" maturoval věřím, že mé znalosti a zkušenosti Vám budou přínosem.

Těším se na dotazy.

V podstatě není.... Respektive záleží, jaký výsledek očekáváte. Asi je to lepší, než kdybyste je neměl vůbec.
Poslední odpovědi Martin Vejmola z Úterý, 12. srpen 2014
Dobrý den, tento dotaz dostáváme velmi často. Na tuto otázku však neexistuje jednoznačná odpověď. Podívejme se na to blíže. Jiné jsou požadavky například na tapetu, kde je fotografie letního nebe prakticky bez detailů a jiné jsou požadavky na tapetu, kde jsou fotografie perfektně ostrých historických domů jako například Benátky a podobně, kde je hodně detailů. Dalším kritériem je pozorovací vzdálenost. Jiné požadavky jsou na tapetu doma, kde to budete pozorovat zblízka a jiné například ve foyaeru hotelu, kde bude tapeta sloužit pouze jako kulisa. Dalším hlediskem je vztah k tématu. Může se vám líbit určitý motiv, ale kvalitní data k němu prostě nejsou. Pak oželíte technickou kvalitu, protože motiv je pro vás důležitější. Je to jako s kvalitou filmu. Můžete se podívat na AVATARA ve FULL HD a je to super, ale také se můžete podívat na starý černobílý film, který točil v roce 1950 dědeček na horách a který je podle všech dnešních měřítek nepoužitelný a přesto se něj podíváte, protože jeho hodnota je jinde, než v technické kvalitě. Proto naše doporučení berte opravdu jako orientační. Pro tapety ve špičkové kvalitě doporučujeme 50 DPI. tj. z obrázku který má např. 5000 x 2800 pixelů, lze udělat tapetu 2,5 x 1,4 metru. Pro tapety v "normální" kvalitě stačí 25 DPI, tj. ze stejného obrázku lze udělat tapetu 5 x 2,8 m Pod tuto hranici, je už výsledek viditelně horší - to ale neznamená, že není obrázek použitelný. Jenom výsledek nebude třeba tak hezký jak si představujete. Vařím, že jsem Vám pomohl. Ahoj Martin.
Poslední odpovědi Martin Vejmola z Pondělí, 11. srpen 2014
test zda dojde info o příspěvku v diskusi
Poslední odpovědi Tom z Pátek, 16. březen 2012

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3