Čtvrtek, 20. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Z amatéra profíkem IV: Dáváte zákazníkům neupravené fotky? Kopete si hrob!

( 3 hlasů ) 
Profil autora Michal Škach

Trendy ve fotografii jdou stále dopředu, úpravy pomocí grafických programů jsou však dnes již zcela běžné. I tak ale existuje řada fotografů ze staré školy, kteří se nenaučili fotografie retušovat a při komerčních zakázkách nabízejí fotografie tak, jak je vyfotili.

Je logické, že fotografové, kteří „vyrostli“ na kinofilmových přístrojích a až postupem doby byli donuceni přestoupit do digitální roviny, mají určitou nevýhodu. Nejen že se museli přeučit na digitál, navíc se po nich chce, aby začali ovládat i zcela novou profesy – počítačovou grafiku. Požadavky zákazníků jsou však v tomhle ohledu nekompromisní. Většina lidí se shlédla v módních časopisech a na fotkách chtějí vypadat stejně. A to bez důkladné retuše není možné.

Profesionální fotograf, který neumí pracovat s grafickými programy a nechce se takové věci učit, by si měl najít někoho, kdo pro něj bude fotografie upravovat. Sám ve svém ateliéru slyším dnes a denně, jak mi lidé povídají ke komu chodili dříve, ale že moje fotografie vypadají o hodně lépe. Často je to právě kvůli chybějící retuši, která je v dnešní době nezbytná.

Druhou kategorií fotografů jsou ale ti, kteří retušovat fotografie umí, ale přesto zákazníkům dávají i fotografie neupravené. Z mého pohledu je to postup hodný opovržení, který vás jednou dohoní. Cílem takového chování je pravděpodobně spokojenost zákazníka, což lze pochopit, protože zákazníci většinou chtějí co nejvíc za co nejmenší cenu. Neupravená fotografie ale kazí dobré jméno fotografa a poskytováním neupravených snímků si každý tvůrce kope vlastní hrob.

Zákazníci, kteří fotografie dostanou, jistě dokáží rozlišit, že některé fotky jsou neupravené a zamhouřit nad tím oko, protože je sami chtěli a vidí rozdíl. V dnešním sdíleném světě se ale vaše fotky dostanou i ke stovkách lidí. A bez jakéhokoli komentáře. Měli byste být rádi, protože doporučení od známých je ta nejlepší a nejlevnější reklama. Pokud ale někdo uvidí vaše neupravené fotky, nadšený rozhodně nebude vy nejenže nezískáte zákazníka, ale odradíte případně i toho, která by k vám normálně přišel.

Dle mého osobního názoru je retušování nutností, bez které dobrý profesionální fotograf nemůže v dnešní moderní době fungovat. Sám retušuji hodně a možná to dle soudu kolegů někdy i přeháním. Je to ale můj styl, který mi přijde zajímavý. Neupravené fotografie jsou věc, která na dnešním trhu najde uplatnění jen stěží.

Michal Škach - fotoateliér Fotíme Jinak

 

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3