Neděle, 23. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Z amatéra profíkem - nový seriál digitofo

( 7 hlasů ) 
Profil autora Michal Škach

Jednoho nedělního rána jste se probudili a napadlo vás, že byste možná opravduRanní čaj konečně měli něco udělat se svým talentem. Poslechnout našeptavačské myšlenky vašich kamarádů a známých, kteří chválí vaše fotografie a vrhnout se do světa profesionálního fotografického byznysu. Možná to nebylo zrovna nedělní ráno a třeba jste o téhle kariéře přesvědčeni už od doby, kdy jste před 20 lety drželi jako dítě v ruce svoji první Prakticu.  Jen jaksi nebyl čas svoji vizi realizovat.

Pokud jste ale právě teď na osudové křižovatce, kdy se má fotografování přeměnit z opravdového nadšení na zdroj vašich příjmů, jsou následující řádky určeny právě vám. Cesta na vrchol úspěchu není jednoduchá v žádném oboru. Svět fotografie není výjimkou. A proto jsme se rozhodli připravit pro všechny budoucí i současné začínající profesionální fotografy tento seriál článků, mapující všechny oblasti a otázky, na které při své cestě můžete narazit.

Možná ještě nejste zcela rozhodnuti, zda se do toho vůbec pustit. Sám jsem před touhle otázkou nejednou stál a vždycky to vypadalo na nějakou nepřekonatelnou překážku, která bránila onomu niternému vyslovení té správné věty: „Jdu do toho!” To si tak člověk nejdřív říká, jestli na to opravdu má. Jestli ho okolí jen láskyplně nebalamutí a jeho fotky jsou opravdu tak dobré, jak mu všichni podsouvají. Jak později zjistíte, kvalita fotek nebude na počátku vaší kariéry paradoxně to nejdůležitější. Ostatně, ona kvalita se dá jen těžko uchopit. Jak řekl slavný francouzský fotograf Robert Doisneau: „Kdybych věděl, jak se dělá dobrá fotografie, dělal bych to tak pořád.“ Měl pravdu.

Fotografie patří bezpochyby do kategorie umění a v této oblasti lze jen těžko jednoznačně zhodnotit, co je dobré a co není. Cokoli nad úrovní pasové fotografie je a mělo by být uměním. Vždycky jde jen o to, jak velkému procentu lidí se vaše práce bude líbit, zda bude podprůměrná, průměrná a nebo se dostanete tam, kam se chtějí dostat všichni. Talentem fotografickým to začíná, talentem prodat sebe a svoji práci pokračuje. Podívejte se na známé fotoateliéry ve vašem okolí. Dost často zjistíte, že jejich portfolio je plné zcela průměrných snímků, které nijak nevybočují z řady konkurenčních studií a přesto jsou považovány za velmi dobře prosperující. Pokud tedy už máte na počátku své cesty několik fanoušků, kterým se vaše fotografie líbí, je zbytečné si tím víc lámat hlavu. Prostě jděte do toho.

Pokud budete skvělým fotografem nebo fotografkou, se spoustou nápadů a inovativních přínosů,  jsou vaše šance na podnikatelský úspěch vyšší. To bezesporu. I velmi nadaný začínající fotograf se ale nemusí na celkem zaplněném poli uchytit. Oproti tomu průměrný fotograf, s několika zaběhlými postupy, může s notnou dávkou podnikatelského umu a dobrým marketingovým myšlením, zastínit skvělého umělce.

Oblastí, ve kterých se můžete realizovat, je mnoho. Tak jako někoho láká portrétní Volající zákazníkfotografie v ateliéru, druhý může dát přednost raději reportážnímu focení společenských akcí. Velmi oblíbeným žánrem je svatební fotografie, rozhodně ale můžete prorazit i v sekci produktových snímků. A fotografa s uměleckou duší třeba nejvíc láká akt. Oblastí je mnoho a ať už se rozhodnete pro široké spektrum zakázek nebo pro specializaci na jeden konkrétní obor, jistě máte šanci.

Když překonáte jakýsi alibismus, kterým si jen namlouváte, že nemá cenu ani začínat, na řadu přijdou další více praktické výmluvy. Nemám kde fotit. Nemám dostatečnou výbavu. Nemám dost financí na rozběhnutí vlastní firmy. Nevím, kde získat zákazníky. Nemám dost peněz na pořádnou reklamu. Neumím ovládat ateliér a ani nemám prostředky na to si vlastní ateliér zařídit. Nemám čas. Tohle všechno jsou zcela legitimní otázky, které na počátku musíte vyřešit. Řešení je ale možná daleko jednodušší, než si myslíte. A při jejich odpovídání se vám budu snažit být nápomocen. A začneme hned v prvním díle, kde si řekneme něco o minimální nutné výbavě a zázemí, které by měl fotograf mít. Možná hned zjistíte, že cesta za vysněným cílem je zase o krok jednodušší, než se zdála.

Budu se na vás těšit.

Michal Škach
fotime-jinak.cz

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3