Neděle, 23. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Focení s moukou

( 3 hlasů ) 
Profil autora Terka Žižková

Pro toto focení jsem si vybrala největší z ateliérů Digifoto, ale i tak mi to bylo málo. Vymyslela jsem si zase něco, co není dost možné provést - nejsou prostředky, ani místo. Potřebovala bych hangár. Ze zdánlivě jednuduchého nápadu se zase stalo něco úplně jiného, ale přesto jsem spokojená.

Původní myšlenka byla tato: Obraz rozdělen na půl, kdy na "bílé" části pozadí je silueta a na černé části pozadí nasvícená Terezka Dotlačilová (Metteorwa), ohozená letící moukou. Vše se vedlo, až na to, že jsem nedokázala nasvítit mouku na bílém pozadí tak, aby z ní byla silueta. Cestou domů jsem přišla na to, jak to udělat - potřebuji svíticí stěnu, z půli přelepenou černým pozadím (nebo mega pauzák, nasvícený ze zadu). Ale neni kde to sehnat. Z fotek mám celkem radost, ale připomínají mi, jak jsem to nedotahla k dokonalosti. Vidíte tam snad nějakou černou siluetu? Já bohužel ne, ale je to dostačující a to mě mrzí.

Byla jsem, dá se říci, poctěna, že mi Terka dovolila ji nafotit. Opravdu se vyplatí pracovat se zkušenými lidmi. Já - světlo, dobrý, zvládám. Ale s pózami jsem trochu pokulhávala. Naštěstí se Terka zavlnila a póza byla na světě. "Jen ještě trochu pootoč zadek, ať mám na bříšku stíny...". Modelka má opravdu velkou zásluhu na vzniku fotografie. Pokud tedy nemáte v hlavě pózu a modelce hodiny štelujete ruce, nohy, hlavu. To je potom jen Vaše práce. Proto je důležité si vybírat nejen hezoučké modelky, ale modelky, které umí pózovat. Terku jsem si vybrala né protom, že je nějak extra hezká. Nelíbí se mi "tuctovky". Terka je hrozně zajímavá. Na fotografiích je bez make-upu a i přesto dává fotografiím "něco" navíc. Nedokážu si na jejím místě představit jinou slečnu.

Použila jsem záblesky. Ani ty sem tam nestačily na zachycení letící mouky. Moji "vrhači" měli moc síly. Fotila jsem na plně manuální program (M). Čas expozice 1/200 sekundy. Při použití rychlejšího času by na fotografii byla jen štěrbina. Clona byla f/4.5, což je nejvíce, co můj objektiv zvládne. Mimochodem, objektiv jsem použila 18-135. ISO 100.

K nasvícení scény mi posloužilo jedno ostré světlo, které jsem odstínila deskou, aby bylo pozadí ostře rozpůlené, a jedno světlo se softboxem na nasvícení modelky. Softbox byl namířený přesně ze strany k modelce, natočený malinko před ní. Když jsem softbox natočila za ní, krásně se mi vynořily syté stíny, ale osvítila se mi černá polovina pozadí. Samozřejmě to chtělo i dost editace. Přechod nebyl tak úplně ostrý a deska se mi motala do záběru. Při editaci jsem musela ručně zesvětlovat a ztmavovat. I když jsem toužila po černé siluetě, nerada dělám tak drastické zásahy, a proto jsem stíny dále neztmavovala. Bílá polovina pozadí není bílá, ale takhle více vynikne modelka. Retuši modelky jsem také moc nedala. Vlastně jsem ji, kromě doostření a ztmavení stínů, neupravovala vůbec. Malinko mě štve, že si až postupem času všímám toho, co jsem měla odstranit, ale jsem líná to dále upravovat. Přecijen fotky už jsou nahrané na spoustu webů.

Dvě hodiny focení a dvě hodiny úklidu. Zůstal po nás neskutečný BORDEL. Mouka byla opravdu všude. Terezka ji měla až pod vlasy a za ušima. Uklízeli jsme to 3 - já a moji dva vrhači. Ráno, na poslední chvíly, jsem přemluvila sestru s jejím přítelem, aby mi pomohli. Celý ateliér jsem zametli, vysáli, 2x vytřeli a šli jsme se najíst. Dojedla jsem a volali mi, že si to mám jít uklidit, že mouka je pořád všude. Nejspíš tam ještě poletovala, když jsme odcházeli. Vše jsem otřela, ještě jednou celý ateliér vytřela mopem a jela jsem domů. Snad už jsem se jí zbavila nadobro.

Příště budu fotit radši s něčím tekutým.

Terka Žižková (http://terezazizkova.cz/)

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3