Čtvrtek, 20. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Barvy v ateliéru

( 0 hlasů ) 
Profil autora Tomáš Bachtík

Musím se přiznat, že nejsem velkým fanouškem černobílé fotky. Jakkoliv jsem si vědom skutečnosti, že je tato škála schopna zvýraznit silné stránky fotky (či zachránit fotku špatně barevnou), jsem přesvědčen že skoro vždy je možné dosáhnout i fotky barevné, která v sobě ponese krom silného sdělení i reálnou náladu a emoci sdělovanou jemnými barevnými detaily.

Proto jsem se rozhodl, že vyzkouším, jak se barevnými světly pracuje v ateliéru na Pankráci (můj oblíbený Chodov ještě není , co se barev týče, plně vybaven) a podělím se s vámi o své poznatky.

Nastavení světel se v průběhu focení měnilo, avšak myslím že si stále můžeme vystačit s následujícím diagramem. Zadní světla měla nasazen pozaďový reflektor (většinou osazen zdvojenými barevnými filtry), beauty dish svítil silně zeshora na jeřábu. Modrý reflektor s klapkami je použit u dvou fotek s výrazně modrým nádechem a červený pouze u fotky poslední.

Barevné pozadí

Jako první přišlo na řadu to nejjednodušší – barevně nasvítit pozadí.
Nejprve jsem to zkoušel na snadno dostupném bílém pozadí, což se však díky přepalům brzo ukázalo jako nevhodné (viz foto) – snažil jsem se použít dvě světla v různých vzdálenostech a intenzitách, ale buď chyběla barva, nebo přebývala intenzita ve středu.

Po výměně pozadí za šedé šlo již vše jak po másle, a nasvítit pozadí byla hračka. Pouze poznamenám že v rámci světelné konzistence jsem svítil dvěma světly, ale pro levé již nezbyl druhý barevný filtr, takže je trochu méně syté. Nejlepší řešení by bylo dát jedno světlo za model, nicméně jelikož jsou světla na Pankráci přichycená na zdi, vystačil jsem s touto variantou.

A teď to zábavnější...

Dobrá, tohle si člověk ještě zvládne udělat v Photoshopu, nebo rovnou použitím barevného pozadí. Pojďme zkusit něco složitějšího. Abych byl efektivní, pouze jsem natočil pozaďová světla více na model a vyměnil v nich barvy za zajímavou a sytou (díky zdvojení filtrů) kombinaci azurové s fialovou.

Jak je na fotce vidět, zleva se rýsuje krásně živé obrysové světlo a taktéž pozadí získalo zajímavý přechod barev. Co však chybí je fialová barva u obrysového světla vpravo. Na vině v tomto případě bylo špatné přichycení barevného filtru, který částečně spadl, a zabarvil tak pouze část světla mířícího na pozadí snímku.

Po rychlé nápravě již všechno vypadalo jak bylo zamýšleno, a výsledný efekt je na studiovou fotku poměrně neobvyklý (či méně častý, chcete-li) což velmi rychle pochopila i modelka, kterou začalo focení najednou o poznání více bavit!

Další poznámka kterou jsem si následně udělal se týká toho, že barvy jsou velmi dobře vidět na tmavém oblečení a na holé pokožce. Na bílé košili barevnost víceméně zaniká.

Teaser na dlouhou závěrku

Během tohoto hraní jsem také čistě experimentálně zkusil nechat fotoaparát exponovat déle. (kolem půl vteřiny) No a protože mne výsledný snímek poměrně bavil, něco mi říká, že se článku na podobné téma v brzké době také dočkáte.

Čas na střídání

No a když se dá svítit neutrálně a dobarvovat filtry, proč by to nešlo naopak, že? Co když bude hlavní světlo s klapkami barevné a z pozaďových reflektorů naopak filtry sundám? Inu, zajímavě. Hlavní barva nabarví pozadí i modelku, která je pak do normálního světa navrácena jemnými neutrálními paprsky. Zde pouze zpětně lituji, že jsem pravý pozaďový neposunul blíže modelce, aby osvětloval větší část těla.

No a pokud k tomuto scénáři opět vrátíte barevné filtry na pozadí, můžete si již fotku kompletně barvit sami. Stačí důsledně myslet na skutečnost že čím blíže je světlo za modelkou blíže fotoaparátu, tím více modelky osvětlí a naopak. Níže je trochu přehnaná ukázka čeho lze s tímto přístupem dosáhnout čistě ve fotoaparátu

A ještě tip na konec – pokud máte rádi trochu drsné atmosféry, zkuste přidat světlo zespoda (před odraznou desku), třeba červené, jehož využití je široké ;-)

Závěr

Poslední věc kterou jsme doposud neřešili je vyvážení bílé – tu budete samozřejmě nastavovat na bílé světlo bez filtrů. Každopádně držím palce a přeji mnoho zábavy, úspěchů, a barevného světla.

 

 

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3