Čtvrtek, 20. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Beauty dish pětkrát jinak

( 0 hlasů ) 
Profil autora Tomáš Bachtík

Jak často používáte beauty dish? Já se musím přiznat, že doposud jsem byl živ téměř výlučně ze  softboxů. Pro focení něžnějších snímků je to téměř jistý úspěch. A teď nemluvím o jejich kvalitě, jako spíše o jednoduchosti dosažení jakési minimální kvality kdy fotografovaný odejde spokojen.

Nicméně je nový rok, čas předsevzetí a na Chodově je plná výbava pro modifikaci světla z beauty dishe. Byla by škoda nepodívat se tomuto světlu na zub se všemi jeho možnostmi. Co konkrétně že je v nabídce? Mimo standardního deflektoru je to změkčovací ponožka, voštiny různých hustot a nakonec kombinace voštiny s ponožkou. Pojďme se tedy podívat, jaké světlo nám nabídnou.

Srovnávací focení

 

Nastavení světel jsem zvolil pro názornost zcela jednoduché. Beauty dish jsem postavil vlevo nahoru od fotoaparátu (vpravo nahoru nad model) aby byly stíny výraznější pro porovnání. Bohužel mne nenapadlo postavit model blíže pozadí, abych vám ukázal i rozdíly ve stínu na pozadí – možná tedy někdy příště.

 

 

Výsledné fotografie jsem převedl do černobílé pro lepší viditelnost světelných přechodů bez rozptylování těmi barevnými a upravil pouze expozici, abych korigoval velmi rozdílné světelné charakteristiky jednotlivých modifikátorů

Klasický beauty dish

Jako první jsem vyzkoušel beauty dish tak, jak se asi nejčastěji používá.

Nejprve bez jakýchkoliv modifikátorů – pro poměrně tvrdé světlo schopné na fotkách zvyklých na softbox vytvořit náznak dramatična.

Stíny jsou výrazné, avšak ne příliš ostré. Určitě zajímavé a užitečné, nicméně poněkud náročné na čas, pokud člověk neví co přesně očekávat.

Zároveň je světlo soustředěno doprostřed a do stran (a na pozadí) se tak dostává s menší intenzitou.

 

 

 

 

 

 

Druhý na řadě byl deflektor – obvyklý doplněk beauty dishe, bránící světlu z blesku dostat se přímou cestou na fotografovaný objekt.

Výsledkem je měkčí světlo a plynulejší přechody světla a stínu. Na můj vkus je modifikace nevýrazná a mám problém přiřadit jí vhodný účel.

Mimoto je praktická práce s deflektorem při porovnání s ostatními nepřijemná (pérka padají) a raději tak tuto světelnou variantu ještě nějakou dobu oželím. 

 

 

 

 

 

 

 

Ponožka s voštinou

Na řadu přichází ponožka. A jak tu sedím nad jejím porovnáním s deflektorem, dochází mi, že její správné použití bude nejspíše spolu s deflektorem, protože jinak dávají velmi podobné výsledky.

Pokud se použije samotná ponožka, je měkkost světla velmi podobná menšímu softboxu, což je koneckonců z fyzické podoby ponožky logické.

Nepochybuji, že světlo s deflektorem a ponožkou zároveň bude již krásně měkké, ale pak by mě zajímalo srovnání se softboxem. Koneckonců – proč složitě vyrábět konstrukci deflektoru a ponožky, když by softbox zastál stejnou roli?

 

 

 

 

 

 

 

Čvrtá v pořadí budiž voština, aneb honeycomb grid. Na první pohled je vidět, že nyní máme čest s opravdu tvrdým, krásně směrovaným světlem.

Tohle světlo má jednoznačně své místo, neboť je tvrdší než voštinový softbox a je krásně tvarované. Příjemné je, že se chová velmi předvídatelně, nepouští světlo mimo úhel a pohodlně se s ním pracuje.

Snad jen nasazení je trochu oříšek, a pokud jsem něco nedělal vyloženě špatně, má tendenci při razantnějším přesunu padat – pozor tedy na to.

 

 

 

 

 

 

 

Poslední varianta kterou beauty dish nabízí je kombinací obou předchozích – tedy voštiny s ponožkou. Střed světla prochází rovně voštinou, zatímco okraje jdou již měkčeně a všemi směry přes ponožku.

Tím pádem má světlo přechod v měkkosti směrem ke krajům – což může být užitečné pokud chceme jedním světlem zároveň tvrdě zdůraznit objekt, ale zároveň osvětlit i jeho okolí měkčím světlem.

Výsledky působí trochu netradičně, a je na vás, jestli to ve vás probouzí hravou zvědavost, nebo spíše rezervovaný odstup.

 

 

 

 

 

 

Závěr

Já jsem si ze zkoušky beauty dishe odnesl poznatek, že jde o zajímavý modifikátor, se kterým se dají dělat nejrůznější psí kusy, pokud je to nutné. Zároveň ale také to, že to s nimi nebudu přehánět, a budu využívat spíše jeho jedinečné varianty, než ty které se snaží přiblížit modifikátorům jiným. Vždyť rozdílnost, a ne stejnost, jsou kořením života, není-liž pravda?

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3