Čtvrtek, 20. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Instantní mánie znovu na startu

( 0 hlasů ) 
Profil autora Veronika Šimáčková

Copyright (c) PolaroidLoveAč je to možná překvapivé, instantní fotografie si v posledních letech opět vybojovala své místo na těsném fotografickém trhu. Spolu s lomografií zaujala především nejmladší generaci fotografů, ale na rozdíl od starých ruských "Směn a Ljubitelů" si dokázala najít cestu i k fotografům profesionálním. Podívejme se v tomto šestidílném seriálu na to, čím je tato technika tak výjimečná.

Papír vs. digitalizace
Synonymem pro instantní fotografii se stal Polaroid, a to i přesto, že se této technice věnovalo i několik dalších firem. Edwin H. Land, zakladatel Polaroidu, byl však prvním a dlouhou dobu tím nejúspěšnějším. Když se ale na konci devadesátých let rozšířila digitální fotografie, Polaroid poněkud zaspal dobu a nedokázal digitálům konkurovat. Mít papírovou fotografii v ruce už nebylo prioritou, převážila výhodnější cena snímků (polaroidová i klasická fotografie vždy vycházela poměrně draho a možnost fotit digitálně téměř zadarmo byla najednou naprosto revoluční) a trend digitalizace zkrátka položil firmu Polaroid na kolena. Výsledkem bylo, že roku 2008 přestala instantní filmy a fotoaparáty vyrábět.
Na trhu nicméně po celou dobu vydržela ještě jedna firma, jež se instantní fotografii věnovala - FujiFilm. Její výhodou byl fakt, že dokázala chytnout digitalizaci "za pačesy" a vedle klasické a instantní fotografie se věnovala i jí. Léta, která Polaroidu nepřála, tak FujiFilm přečkal bez větších problémů.

Konkurenční boj?
Dnes už je ovšem situace naprosto jiná. Instantní fotografie se stala trendem, zájem o ní opět prudce narostl a FujiFilmu se objevil nový konkurent - firma Impossible Project, jež na troskách Polaroidu dokázala vybudovat novou společnost vyrábějící zcela nové instantní filmy. Má přitom zřejmě hlavní zásluhu na comebacku celé instantní technologie.Copyright (c) PolaroidLoveBylo by nicméně trochu povrchní považovat FujiFilm a Impossible Project za pouhé konkurenty bojující o malý trh s prakticky stejným produktem. Charakteristiky a využití jimi vyvíjených materiálů jsou totiž naprosto odlišné. Zatímco FujiFilm již desítky let pomalu vylepšuje svoje technicky perfektní materiály (ať už profesionální řadu FP nebo jednoduší Instax), Impossible Project, jakožto nováček v oboru, vyvíjí film zcela od píky, a to se všemi nedokonalostmi, které k tomu patří.

Celý článek a více o instantní fotografii se dozvíte na stránkách Ateliéru fotografické praxe.

 

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3