Čtvrtek, 20. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Běžte s kůží na trh

( 1 hlas ) 
Profil autora Lumír Žemla

Focení se věnuji devatenáct měsíců a jít se svou kůží na trh jsem se rozhodl zhruba po šesti dnech od chvíle, kdy jsem v ruce poprvé třímal svůj vlastní fotoaparát … Možná si teď řeknete, co nám může takový nováček důležitého sdělit, přesto mi dovolte alespoň několik postřehů ze započetí mé cesty, která vede do velkého světa fotografie. Postřehy budou určeny zejména těm z vás, kteří se stále rozhodujete, zda do tohoto světa, mnohdy složitého, záludného a nevyzpytatelného, ale také velmi příjemného a divukrásného, vstoupit či nikoliv.

V dobách, kdy se fotilo jen na film, se fotograf prosazoval, nadneseně, vcelku snadno. Zájem o jeho služby byl mnohem větší než dnes. Situace na trhu se podstatně změnila po příchodu digitálních fotoaparátů. Snadná obsluha nové generace fotoaparátů a jednoduché stahování jpg souborů napomohlo k tomu, že se i naprostí laikové začali srovnávat s fotografy profesionálními. Rodinné galerie se začaly plnit snímky snad každého, kdo si koupil digitální fotoaparát. K úpravě fotek byly pro amatérské fotografy vyvinuty programy typu Photoshop, Corel a další. Existují již také programy, které vše podle přednastavených šoupátek jedním klikem udělají za vás a máte hotovo. Započala tak éra „vymazlených“, ale v daleko větší míře przněných snímků zaplavujících internet. Mnoho skalních fotografů tohle těžko snáší a tyto postmoderní rádoby umělce nešetří sprchou kritik.

Počty fotografů navýšil rovněž příchod fotomobilů se slušným rozlišením, ve spojení s uměleckými programy začínají „konkurovat“ zrcadlovkám. V husté míře dnes najdete i pro mobilní telefony programy, u kterých jedním klikem dovedete své fotky skoro k dokonalosti. Samozřejmě, pokud nejste úplné „fotokopyto“. Nacházíte na internetu mnoho velmi kvalitních snímků, které pocházejí z mobilního telefonu, a máte mnohdy chuť se zrcadlovkou praštit do koše? Ano, svět softwaru ve spojení s fotoaparátem je holt velmi mocným nástrojem a stálý vývoj vede ke zjednodušení jejich používání. Focení se stalo obrovským koníčkem široké veřejnosti, ovšem nese s sebou také stále větší potíže se v takové záplavě novodobých fotografů prosazovat. Naštěstí je ovšem již dost fotoserverů, které než vystavíte svou fotografii projdou sítem schválení či neschválení k prezentaci. Za všechny uvedu například 1×.com, z českých serverů pak: humanart.cz. Na těchto serverech již máte zaručenu velmi příjemnou procházku nadmíru kvalitní a působivou fototvorbou. Na druhou stranu je i mnoho serverů, kde jsou fotografie, které by bylo lepší snad nikdy nevidět, například typu „Keř v parku“…

Ne každý „cvak“ autoři vystavují, ovšem dříve nebo později vás napadne jít s kůží na trh. V tomto případě roli prvotního kritika hrají vaši kamarádi a blízcí, kteří vám ovšem nemusejí být kritiky upřímnými, a u každé vaší fotky se mohou snadno rozplývat. A vy se tedy nakonec rozhodnete fotky ukázat světu. Tím ovšem rozšíříte značnou jednotvárnost děl vystavujících fotografů. Pokud je však fotka opravdu dobrá a vaši prvotní kritici měli pravdu, obohatíte tyto galerie přinejmenším o kvalitní podívanou. Vystoupení z obrovské záplavy a šedi fotografů je s každým uznáním veřejnosti pro vás snazší, a určitě i velkým úspěchem, o umístění ve fotosoutěžích ani nemluvě. Ale řekněme si upřímně, i velmi těžké. Těžké je už jenom to, aby si vaší tvorby vůbec někdo všimnul, když vám podobných je dnes na trhu víc než dost. Ne každý má náturu či chuť vnucovat své portfolio, kupříkladu redakcím časopisů, televizi apod. Ti, co mají známé na těch „správných místech“, mají cestu ukázat svá díla široké veřejnosti, ať už dobrá nebo špatná, snazší. Kochají se svou velikostí, i když je jejich dílo třeba víceméně primitivní nebo umělecky nulové. Ale jak se říká, špatná reklama taky reklama. Jen tak náhodou, zkuste si vybavit v paměti alespoň jednoho fotografa, který se veřejně mediálně ukazuje a jeho dílo je nevalné. Vybavujete si jeho jméno? Ano? Tak přesně o tom to je. Znáte ho, a to mu stačí… Říkáte si, že tedy musíte přijít s něčím novým? To ale s sebou přináší velká úskalí v podobě kritiky, a aby jste tuto kritiku ustáli, dá to mnoho a mnoho sil, vypětí a zatínání zubů. Pokud ovšem víte, že jste nefotograficky smýšlející tvůrce bez cítění, tak se raději do těchto vod moc nepouštějte… Žádná kniha ani návod vám talent nedá.

Ale vraťme se zpět na začátek. V případě, že se právě teď přece jenom rozhodujete své fotografie světu ukázat, jsou dvě možnosti. Buď ponesete svou kůži na trh elektronicky, nebo budete vystavovat přímo na výstavách. Rozdíl je zde samozřejmě i finanční. Ono každá výstava „papírová“ vás stojí nemalou investici, ať už do tisku, pronájmu, vernisáže, atd. Ale nenechte se mýlit, i elektronických galerií, kde zaplatíte za roční provoz, je dost, pokud nevyužijete u těchto galerií omezení free (máte možnosti neomezeného vkládání, větší datovou schránku apod.). Příklad za všechny: artlimited.net, 500px.com. Jestli se vám začne dařit na poli internetu, dříve či později přece jenom budete uvažovat o výstavě v některé z mnoha galerií. Je to, dá se říct, přechod na druhý stupeň ve vaší tvorbě. A jak máte v tomto případě postupovat? Když budete mít zajištěny tisky i galerii, začněte s přípravou vernisáže. Na vernisáž pokud možno nezapomeňte pozvat kromě svých známých a rodinných příslušníků i zástupce místního tisku apod. O tom, jak vytvořit pozvánky, zabezpečit instalaci výstavy, včetně zapůjčení rámů a mnoho dalších věcí spojených s přípravou, bylo napsáno dost a dost, stačí si jen příslušné rady vyhledat na internetu. Když jsem například připravoval svou první výstavu, tak jediné, o co jsem se zajímal, byla možnost použití rámů a jejich velikost, pro vložené tisky. S čím jsem však nijak nepočítal, byla nedostačující použitelnost rámů, byly totiž již značně opotřebené. Kdybych to věděl dříve, určitě bych použil vlastní. Příště budu chytřejší a možná i vynalézavější. Vše bude čistě na vás a vaší kreativitě, jak bude vaše výstava vypadat. Nezanedbatelné je i to, kde budete vystavovat, výjimkou nejsou ani atypická místa – podchody, zastávky a mnoho dalších. Pokud máte již vše nachystáno a výstava zdárně proběhne, je možnost, že si vás někdo všimne, mnohem pravděpodobnější, než kdyby jste vystavoval virtuálně a čekali na zázrak. Navíc věřte, že fotografie v tisku na stěně v galerii, například o rozměrech 60×40 cm, vypadají mnohem lépe, než malé fotografie v rozlišení 750px na internetu s omezením vložených dat (většinou nějakých 250kb v jednom souboru).

Je to už jen na vás, jak budete k umění fotografie přistupovat a co budete světu prezentovat. Jak jsem již zmínil, ve velkém světě fotografie se prosazuje velmi těžko. I když je to koníček, který nás všechny spojuje, počítejte mnohdy s tvrdým soupeřením. Pokud jste začátečník a nikdo vás nezná, máte svou pozici velmi ztíženou. Fotoumění rozumějícich kritiků je všude habaděj a ti na vás nenechají nit suchou. Když kritika sdělí: „Hele, Franto, tady jsi to…“ a teď pozor, přichází ta věta, „…mohl zkusit, jestli to tak nebude lepší,“ tak vás samozřejmě posune. Komentující kritik nechává kolem vás plynout myšlenku a vy ji můžete či naopak nemusíte vyzkoušet. Pokud vám ovšem kritik vaší práce napíše: „To je špatné, vyhodit, smazat…“, tak vězte, že jde o hodnotitele, který má svou představu, jak má fotografie vypadat, a nenechá vám svobodnou vůli něco udělat jinak či po svém. Přečetl si o fotografii obrovskou knihu a možná i dvě a najednou se cítí být všeznalým odborníkem. Co je zvláštní, právě nejvíce kritiků fotografie se rekrutuje z čistě realisticky zaměřených fotografů, kteří jsou přesvědčeni o nedotknutelnosti nebo nerozšířitelnosti oboru fotografie a vše musí být tak, jak bylo někdy někde napsáno. Podle mne by neměl být v umění nikdo soudcem, to při dobré vůli snad ani nejde.

Jste tedy už opravdu pevně rozhodnuti jít se svou kůží na trh a ptáte se, kde vlastně začít? Tady je malá nápověda českých fotoserverů, setkáte se na nich s kvalitou prezentovaných děl, nebo můžete třeba jen čerpat inspiraci: Photoextract.com, digiarena.e15.cz, fotoaparat.cz, fotografovani.cz, photeserver.eu, photoserver.cz

Přeji vám mnoho úspěchů na poli fotografického umění a mnoho krásných fotografií.

Lumír Žemla

Foto: Lumír Žemla, výtvarník – fotograf.

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3