Čtvrtek, 20. září

  • Facebook
    facebook
  • Přihlášení / registrace

    Přihlaš se Facebook účtem

Inspirace nebo plagiátorství? Kde je hranice?

( 1 hlas ) 
Profil autora Michal Škach

Ať už jste zapálený amatér nebo profesionál s širokým portfoliem, určitě čas od času zabrousíte na stránky jiných fotografů, abyste se podívali na jejich práci. Je to bezesporu zcela legitimní věc, narozdíl od jiných oborů, kde se šmírování považuje skoro za špionáž. Produkt fotografie je v tomto směru na první pohled tak trochu jiný. Vaše snímky - tedy výsledky vaší práce - všichni vidí, náměty na fotografie, které dělají často fotku fotkou, tak může snadno každý okopírovat. A stejně tak vy můžete kopírovat ostatní. Kde je ale etická hranice mezi inspirací a plagiátorstvím?

Je to jasná otázka na kterou není jasná a jednoduchá odpověď. A je na zváženou, jestli vůbec kopie námětu může být tak dobrá, jako samotný originál, který vznikal s nějakou vizí, která dopředu nebyla jasná a fotograf se k ní instinktivně dopracoval. Většina opravdu dobrých fotografií dle mého názoru vznikne spíš náhodou, než že by s tím sám fotograf dopředu počítal. Jeho zkušenosti a umění jsou k dobrému výsledku samozřejmě jasným předpokladem. Když to ale vezmeme do detailu. Uvidíte fotografii, kde na konkrétním místě žena zaujímá určitou pózu a má na sobě určitý typ oblečení. Řeknete si, že se vám fotografie líbí a že ji chcete mít také ve svém portfoliu a použijete stejné místo, podobnou modelku a podobný styl oblečení. Asi málokdo bude pochybovat o tom, že je to jasné plagiátorství, eticky nevhodné. Pokud zvolíte obdobné, ale jiné místo, je prokazatelnost už podstatně horší, i když záměr mohl být stejný. Na druhou stranu ale, pokud jde o známé veřejné místo, to přece mohlo napadnout každého, ne?

Abychom ale nemluvili jen obecně a v teoretické rovině. Tak např. velmi oblíbená česká svatební fotografka Zuzana Scharf se před několika lety dostala do povědomí lidí svými svatebními fotografiemi z metra, kde nafotila svatební pár ve stanici Rajská zahrada. Odkaz na tyto fotografie jsem našel na facebooku i mnoha diskusních fórech. Od té doby jsem obdobné snímky viděl u řady dalších svatebních fotografů. Snímky vypadají velmi podobně, ono taky co jiného ve stanici metra vymyslíte. Využíváte zejména zajímavého prostoru, který je daný a s nímž nehnete. Takto by to tedy vypadalo jako docela jasné kopírování jednoho fotografa. Možná si říkáte, že vy byste něco takového neudělali. Inspirace je dobrá věc, ale udělat přesně stejné fotky, to by se vám nechtělo. Teď ale přichází na řadu praktická stránka věci. Co když za vámi přijde zákazník, že viděl fotografie nafocené v metru a chce je mít také. Co s tím?

Je to platící zákazník, který vám dal jasné zadání a vy jste komerční fotograf, který je placený za to, že dělá to, co chce jeho klient. Osobně jsem se jako klient setkal s tím, že jsem chtěl před několika lety jako zákazník v malém fotoateliéru vyfotit vlastní dceru tak, jak jsem viděl na jiné fotce, která se mi líbila. Byla to obecně používaná jednoduchá aranž, nicméně fotografka mě odmítla s tím, že nebude kopírovat nikoho jiného. Skutečným důvodem bylo v tomto případě spíš fotografčino ego, které nechtělo připustit, aby si zákazník diktoval, jak má fotografie vypadat.

Ale popravdě, já vlastně nevím, jak s tím nejsprávněji naložit. Je potřeba si uvědomit, že pravděpodobně jakýkoli váš nápad, který vymyslíte, už před vámi někdo zpracoval a že fotografie podobného typu byly nafoceny jinde v americe i evropě daleko dříve. Stačí projít internet a narazíte na desítky takových fotografií. Otázka autorského nápadu je tedy velmi špatně uchopitelná a neprokazatelná. Pátrat po prvním fotografovi, který měl stejný nápad, abyste získali jeho svolení s užitím námětu, je také nereálné. Takže co s tím? Využití architektury při portrétní fotografií je velmi oblíbené a moderní a fotogenitká lokalita si často přímo říká o to, aby byla použita. Každý si tedy bude muset sám ve svém svědomí udělat jasno, co je pro něho nepřekročitelnou hranicí. Co je pro něj inspirace a co už kopie.

Co si o tom myslíte vy? Inspirujete se jinými fotografy? Použili jste někdy námět někoho jiného? Využijte diskusního fóra pod článkem, těšíme se na vaše reakce.

Michal Škach / www.fotime-jinak.cz

Doporučujeme

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3