Čtvrtek, 20. září

 • Facebook
  facebook
 • Přihlášení / registrace

  Přihlaš se Facebook účtem

SOUTĚŽ O MODELINGOVÝ SUPER FOTOBOOK POKRAČUJE !!!

( 0 hlasů ) 

SOUTĚŽ O MODELINGOVÝ SUPER FOTOBOOK POKRAČUJE !!!

Registrujte se v databázi profesionálního fotografa z Prahy Ondřeje Dobiáše www.models-agency.cz a zůčastněte se soutěže o profesionální modelingový book v hodnotě 12.000,- (několik prostředí + studiové foto, originální tématické a emotivní fotografie)

Do finále 10ti modelek a modelů se dostanou ti kteří nasbírají nejvíce lajků na svém profilu 
(odměna: zařazení v databázi mezi TOP MODELS).

Poté budou finalisté pozváni na live fotografování ve studiu ze kterého si odnesou minimálně tři profesionální fotografie zdarma (TFP) a bude vybrán vítěz či vítězka.

REGISTRUJTE SE ZDARMA

LAJKUJTE AŤ VYHRAJETE

TFP – jak si vybrat fotografa?

( 0 hlasů ) 
Profil autora Petr Žák

Vzhledem k tomu, že je pro mě fotografování více srdeční než komerční záležitost, využívám spolupráci formou TFP poměrně často. Na základě mého portfolia mě často oslovují ženy s prosbou o nafocení fotografií právě touto cestou, neboť tak získají profesionální fotografie zdarma nebo za minimální náklady. A protože mě oslovují také dívky, které s fotografováním nemají tolik zkušeností a nemají představu, jak spolupráce formou TFP vůbec probíhá, rozhodl jsem se napsat krátký článek, ve kterém tenhle způsob spolupráce s fotografy vysvětlím.

 

Co je TFP?

Zkratka TFP (z anglického termínu Time for Prints, volně přeloženo „čas za fotky“) je dohoda mezi fotografem a modelem, jež se týká fotografování a způsobu naložení s pořízenými fotografiemi. Fotograf Tě bude fotit bez nároku na honorář, Ty obdržíš zdarma několik nejzdařilejších fotografií a oplátkou za to poskytneš fotografovi písemný souhlas s využitím vzniklých fotografií pro jeho prezentaci. Je to výhodné pro obě strany – Ty získáš fotky zdarma a fotograf si rozšíří portfolio fotografií. Práva a povinnosti obou stran musí být ovšem přesně specifikovány ve smlouvě o pořízení a užití fotografií – v  tzv. Model Release.

 

Opravdu úplně zdarma?

Při fotografování TFP je zdarma pouze práce fotografa, tzn. vlastní fotografování. Fotografovi však vznikají další náklady – pronájem ateliéru nebo prostor, kde fotografování probíhá, vizážistka, stylistka, cestovné, tisk fotografií… Zda fotograf nechá všechny tyto náklady ve své režii nebo některé přenese na modelku, je již na jejich vzájemné domluvě. V ideálním případě by toto mělo být ustanoveno před vlastním fotografováním ve smlouvě Model Release.  

 

Kolik fotek dostaneš?

Z mé zkušenosti a ze zkušeností modelek s jinými fotografy si dovolím tvrdit, že obvyklé množství fotografií se pohybujeme mezi třemi až deseti kusy. Opět je to samozřejmě na vzájemné domluvě.

Někteří fotografové pošlou náhledy všech technicky dobrých fotografií a vybrané pak upravují, jiní posílají až finální upravené fotografie dle vlastního výběru. Od žádného fotografa nečekej, že ti přehraje fotky z karty hned po fotografování do notebooku apod. Doba dodání fotografií je opět na domluvě mezi modelkou a fotografem.

 

V jakém formátu budou fotografie?

Většina fotografů používá kvalitní zrcadlovky, které obvykle poskytují výstup ve velikosti 12–36 Mpx. Nejpoužívanější formáty jsou RAW a JPEG, popř. TIFF. Za nejvhodnější považuji formát RAW, který poskytuje nejširší možnosti úprav při postprocesu. Fotografie v tomto formátu Ti ovšem žádný fotograf neposkytne, protože jde svým způsobem o digitální negativ a ten logicky žádný fotograf z ruky nedá. Nejrozšířenějším formátem je JPG. O výsledné velikosti finální fotografie rozhoduje záměr jejího využití, který by si modelka s fotografem měla dohodnout. Je rozdíl jestli fotka půjde na web, do tisku 10x15 nebo na plakát.

 

Kde všude se mohou Tvoje fotky objevit?

Proč zejména začínající modelky vyhledávají TFP spolupráci je jasné – mají fotky zdarma. Motivem fotografa je souhlas modelky s použitím fotografií k rozšíření portfolia. Tady vidím tu největší důležitost písemné smlouvy, aby se jasně vymezilo, kam může fotograf fotku umístit, popř. jak s ní nakládat dál. Samozřejmě nelze zabránit tomu, že někdo fotku fotografa z jeho webu stáhne a použije nevhodným způsobem, ale určitě doporučuji v každém případě podepsat písemnou smlouvu.

 

Podle čeho si fotografa vybrat?

Povolání, resp. živnost „fotograf“ již nepatří mezi živnosti řemeslné, ale volné, tzn. že pro jejich provozování není potřeba žádné vzdělání, kvalifikace ani praxe. Fotografy se nazývá spousta majitelů zrcadlovek, což ovšem samo o sobě ještě nezaručuje spolehlivost a kvalitu a zákazníkovi to velmi stěžuje orientaci při výběru s kým fotit. Zejména při formě spolupráce TFP se může modelce zdát, že vlastně o nic nejde a pak přijde zklamání minimálně ve formě ztraceného času, nebo dokonce nevhodného chování „rádoby fotografa“. Na co si tedy dát pozor?

 • O kvalitě fotografa vypovídá nejvíc jeho práce. Určitě si vyžádej portfolio fotografií, nespokoj se se zasláním několika fotek, které nemusí být ani jeho. Kvalitní fotograf bude disponovat vlastním webem nebo minimálně profilem s galeriemi na ověřených portálech zabývajících se digitální fotografií.
 • Vyžádej si reference. Obvykle je fotografové uvádějí sami, ale není problém si je ověřit u jeho předchozích klientek/klientů, kteří jsou na fotkách v jeho portfoliu, např. na Facebooku jsou většinou osoby na fotkách označeny, není problém se jich na dojmy ze spolupráce zeptat.
 • Pokud používáš Facebook, existuje skupina Black list, kde najdeš informace o „fotografech“, se kterými mají klienti špatné zkušenosti. Doporučuji zde jméno vybraného fotografa prolustrovat. Stejně tak je zde možno zjistit jména nespolehlivých modelek.
 • Předem si dohodni podmínky spolupráce. Vyžaduj zaslání smlouvy o spolupráci ještě před focením, ať si ji můžeš podrobně prostudovat, popř. se vzájemně dohodnout na sporných bodech. Předem si dohodni počet fotek, náklady na ateliér, vizáž, dobu dodání. Nespoléhej se na sdělení „to se domluvíme potom“.
 • Měj na paměti, že žádný styl focení nevyžaduje, aby na Tebe fotograf sahal. Pokud s sebou nemá vizážistku nebo stylistku, může Tě požádat o dovolení upravit Ti vlasy, popř. drobné vady na oblečení, které Ty ze svého pohledu vidět nemůžeš a je snazší a rychlejší, když necháš úpravu na něm. Vše ostatní zvládneš podle pokynů fotografa sama.  
 • Pokud se Ti na chování a přístupu fotografa něco nezdá, jdi od toho. Dnes existuje spousta kvalitních fotografů jak na amatérské tak na profesionální úrovni. V ideálním případě dej na doporučení někoho známého, kdo již s fotografem fotil.

 

Určitě jsem neobsáhl všechno, na co si dát při výběru fotografa pozor, je to spíš základní nástin problematiky výběru fotografa na základě zkušeností modelek, které jsem měl před objektivem a které se o ně se mnou podělily. Obecná rada zní – používej hlavu!

Výstava STEVE McCURRY, Photographer - poprvé v Praze

( 1 hlas ) 

Česká federace fotografického umění (ČFFU) pořádá výstavu předního světového fotografa Steva McCurry na Staroměstské radnici v Praze.
Výstava “Steve McCurry, Photographer” bude veřejnosti přístupná od úterý 8. do středy 30. září 2015. Návštěvníci se první den výstavy mohou zúčastnit besedy a autogramiády s autorem. K výstavě vyjde katalog v českém a anglickém jazyce.

Číst dál: Výstava STEVE McCURRY, Photographer - poprvé v Praze

Akce na Headshoty

( 0 hlasů ) 

Dubnová akce na speciální portrétové fotografie Headshoty.

Headshoty / portréty

Cílem focení je vytvořit fotografie, které vás vystihují. Užití fotografií je na vás, někteří je používají jako dárek pro své blízké, pro sebe např. Na sociální sítě a někteří je mají pro obchodní účely pro svou prezentaci.

Během focení Vás vede zkušený fotograf a společné tvoříte unikátní snímky.

Samotné focení: během focení se snažíme vyfotit 3-4 rozdílné výrazy. Není striktně určený počet fotografií, které nafotíme. Většinou se to pohybuje okolo 50 fotografií. Fotíme v horizontálním formátu, Pokud máte specifické požadavky ohledně formátu, prosím oznamte to ještě prěd zahájením focení. Po skončení focení vy a fotograf vyberete nejlepší fotografie a určíte si, které 3 fotografie budou postprodukčně upraveny.

Cena: Původní cena je 7000,-  Nyní JEN 5 000,-  V ceně je cca 20 neretušovaných fotografií a 3 vyretušované.

Více informací na www.jirilizler.com/rates

 

Časově omezené akce

( 1 hlas ) 
Profil autora Terka Žižková

Na mém webu se objevila nová funkce. Jednoduché, časově omezené akce. Mění se cena a mění se akce. Stačí si focení objednat v tu správnou chvíli. Doporučuji Vám sledovat facebookovou stránku, či hlavní stránku webu. Třeba chytíte tu nejlevnější nabídku.

Přeji hodně štěstí.

 

Akce na terezazizkova.cz

Poprvé v aťasu

( 2 hlasů ) 
Profil autora Jiří

Fotím hodně a dlouho, už 50let. Focením jsem se nemusel nikdy živit, jen příležitostně si přivydělat. Focení v ateliéru pro mne jako amatéra bylo vždy nedostupné a nakonec i nepotřebné. Můj zájem se po letech vykrystalizoval, jak tomu říkám, v reportážní portrét, tedy za stávajícího osvětlení, maximálně s odraznou deskou. Systémový blesk používám nerad, jen když není zbytí.

Číst dál: Poprvé v aťasu

4. 4. ve čtyři zdarma dovča pro 4

( 1 hlas ) 
Profil autora Admin

aneb vychutnejte si jaro na Šumavě...

Pokud si chcete vychutnat jarní šumavskou přírodu, využít skvělé jarní světelné podmínky pro své fotografické toulky, odpočinout si po zimě a to vše zdarma, máte možnost. Připravili jsme pro Vás jedinečný bonus - stavte se 4. 4. 2014 ve čtyři, uzavřete smlouvu na pronájem pražských fotoateliérů digifoto a dostanete týdenní pobyt v apartmánu na Kvildě pro 4 osoby.

Číst dál: 4. 4. ve čtyři zdarma dovča pro 4

Podkategorie

 • Nové služby

  Informace od fotografů o nových službách které poskytují.

 • Cenové akce

  Upozornění na cenové akce fotografů.

 • Články

  Obecné články od fotografů určené pro veřejnost, která chce využít služeb fotografa.

Doporučujeme

 • Pause
 • Previous
 • Next
1/3